OKULA UYUM SÜRECİ

lise

OKULA UYUM SÜRECİ

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ BAŞLANGICIYLA BİRLİKTE OKULA UYUM SÜRECİ

Yaz tatili boyunca uzak kaldığımız okulumuza ve öğrencilerimize kavuşmanın tatlı telaşı içerisinde olduğumuz bu dönemde, öğrencilerimizin en sık yaşadığı problemlerden biri okula uyum sürecidir. Okula uyum süreci dendiğinde akıllara sadece ilkokul birinci sınıfa başlamak ya da bir okul değişikliği yapmak gelmemelidir. Aynı okula devam eden öğrencilerde veya lise birinci sınıfa başlayan bir öğrencide de okula uyum sürecinin yaşanması çok normaldir. Bu süreci en rahat şekilde geçirebilmek, okula ve derslere kısa sürede uyum sağlayabilmek adına öğrencilerimize bir takım önerilerde bulunmak istiyorum;

Öğrenciler yaz tatilinin vermiş olduğu rahatlıkla beraber geç yatıp geç kalkmaya alıştılar bu da uyku düzenlerinin değişmesine sebep oldu. Okulun ilk günlerinde uyku problemi yaşamamak adına erken yatmaya ve erken kalkmaya dikkat etmek çok önemlidir. Okula giriş saatleri göz önünde bulundurularak, sabah uyanma ve evden çıkış saatleri ayarlanmalıdır. Geç kalmamaya özen gösterilmelidir.

Yaz tatili boyunca telefon, bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik aletlere fazlaca vakit ayırabilen öğrenciler okula uyum sürecinde, sınırlı bir şekilde bu araçları kullanmalı ve ortaya çıkabilecek dikkat dağınıklığını en alt düzeye indirgenmelidir. Bahsettiğimiz araçlar öğrencinin ders dinleyişinde ve uyum sürecinde kopmalara, dikkat dağınıklıklarına sebebiyet verebilmektedir.

Tatil boyunca aktivitelere daha fazla zaman ayırabilen ve dışarıda daha fazla vakit geçiren öğrenciler okulların başlamasıyla birlikte bu durumu da düzenlemelidir. Dışarıda fazlaca vakit geçiren öğrenciler uyku düzeni, okula devam problemi ve dikkat toplamada güçlük gibi durumlarla karşılaşabilir. Bahsettiğimiz durumları en aza indirgeyebilmek ve okula uyum sürecini sağlıklı bir şekilde geçirebilmek adına planlı programlı bir şekilde hareket etmek bütün bir yılı rahat geçirmelerine ve akademik başarılarına katkı sağlayacaktır.

Son olarak bu süreçte hep öğrencilerin ne yapmaları gerektiğinden bahsettik ancak ebeveynlerin de okula uyum sürecinde tutumları çok önemlidir. Öğrencinin bu süreci en sıkıntısız şekilde atlatabilmesi için veli, öğretmen, öğrenci işbirliği çok önemlidir. Özellikle okula uyum noktasında problem yaşayan öğrencilerimiz rehberlik servisinden yardım isteyebilir. Ebeveynler ise bu dönemde öğrencinin okulu sevmesi için onun başarılarını takdir etmelidir. Çocuklar için en önemli şey anne babalarının kendilerini sevmeleridir. Okuldaki başarı durumu ne olursa olsun, ders başarısı ile sevginin farklı şeyler olduğu unutulmamalı ve öğrencinin de bunu hissedebilmesi gerekmektedir.

Yeni eğitim öğretim yılının hepimize mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum.

 

Psikolog/Rehber Öğretmen
Tuğba ÖZEN