Tatile Girerken…

arkadas

Tatile Girerken…

“KARNE TEK BAŞINA BAŞARI VEYA BAŞARISIZLIK GÖSTERGESİ DEĞİLDİR.”

Değerli Anne-Babalar,

Okulların yarıyıl tatiline girmesi, bir dönem boyunca yeni bilgi ve beceriler kazanmış ve birçok alanda belirli bir performans sergilemiş olan öğrenciler için bir soluk alma, dinlenme fırsatıdır.  Bu ay bültenimizde ‘’Yarıyıl tatilini nasıl değerlendirebiliriz?’’ konusundan bahsettik.

Öğrencilerimize ve siz velilerimize faydalı olması dileğiyle…

 

Tatile Girerken

Birçok öğrenci, tatil boyunca bütün gün televizyon seyredip geceleri geç saatlerde yatarak ya da odasına kapanıp bilgisayar başında saatlerini harcayarak değerlendirme eğilimindedir. Böyle bir tatil anlayışı öğrenciyi dinlenmekten çok yorar. Bu düzene alışık olmayan fizyolojik yapı önceleri zorlanır, daha sonrasında ise yavaş yavaş fizyolojik bir tembellik ortaya çıkar.

Tatil boyunca ebeveyniyle birlikte vakit geçiren çocuk, okul açıldığında eski düzenine dönebilmek için zorlanabilir. Bu yüzden bu tatil sürecinin etkili ve verimli geçirilmesi, öğrencilerin ikinci döneme hazır bulunuşlukları ve uyumu açısından oldukça önem taşımaktadır.

            Peki, Nasıl Bir Tatil Yapmalı? Tatilde Nelere Dikkat Edilmeli? Verimli Bir Tatil Nasıl Gerçekleşir
Yarıyıl tatilini verimli ve güzel geçirmek için öğrencilerin kendilerine mutlaka bir tatil programı hazırlaması gerekir. Bu programda dinlenmeye, eğlenmeye ağırlık verildiği gibi zayıf derslerin telafisi ya da kendini eksik bulduğu konuların tekrarı için de zaman olmalıdır.

            Tatilde Ders Çalışma
Her öğrenci kendi durumuna göre bir çalışma stratejisi belirlemelidir. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşılması düşünülen yeni hedefler belirlenmelidir. Bu hedefler öğrencinin çalışma isteğini kamçılayacak nitelikte olmalıdır. Hayali ve gerçekleşmesi imkânsız hedefler, belli bir süre sonra öğrencinin ümidinin kırılmasına ve çalışma isteğinin azalmasına neden olabilir. Bu dönem içinde uygulanabilecek 3 temel strateji vardır. Her öğrenci kendi durumunu gözden geçirip buna göre bu uygulamalardan birini yapmalıdır.

            Konu Tekrarı Yapmak
İnsan öğrendiklerinin % 75’ini bir hafta içerisinde, % 66’sını bir gün içerisinde,  % 54’ünü de bir saat içerisinde unutur. Unutmayı önlemenin en iyi yolu yapılan tekrarlardır. Özellikle geçmiş konulardan çok fazla hatası çıkan öğrenciler genel tekrara ağırlık vermelidir.

            Eksik Kalan Konuları Tamamlamak
Konu eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler, bu tatilde önceliği eksik konularını tamamlamaya ayırmalıdır. Çünkü ikinci dönem hem zamanın daha kısa olması hem de bahar mevsiminin gelmesi ve sıcakların başlamasıyla birlikte ev dışının daha cazip olması nedeniyle öğrenci için güçlük yaratabilecektir.

           Kitap Okumak
Öğrenciler için tatil, kendilerini geliştirmek için de çok iyi fırsattır. Bireyin kendini geliştirmesini sağlayacak en önemli etkinlik kitap okumaktır. Öğrenciler tatil boyunca bol bol kitap okuyacak vakte sahip olurlar. Kitap okumaya karşı ilgisi olmayan öğrencilerin kalıcı başarıları yakalaması çok zordur. Ayrıca tatilde kitap okumaya başlamak böyle bir alışkanlığa sahip olmayan öğrenciler için bu alışkanlığı kazanmaları, kitap okumanın keyfini yaşamaları açısından bulunmaz bir fırsattır. Bundan dolayı kitap okumak, iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarındandır. Yabancı dilde okuyacağınız kitaplar da kelime haznenizin artmasını sağlayacaktır.

            Tatilde Okunabilecek Kitaplar…

  • Bülbülü Öldürmek – Harper Lee
  • Sineklerin Tanrısı – William Golding
  • Büyük Umutlar – Charles Dickens

 

            Peki, Tatil Demek Yoğunluklu Olarak Ders Çalışmak, Tekrar Yapmak ve Kitap Okumak mı Demek?     

Tabii ki hayır. İlk dönemin yorgunluğunun atılması, bedenin ve zihnin bir nebze olsun dinlenmesi ve rahatlaması da gerekir. Zaten okul olmadığından bunlara ayıracak bol bol vakit olacaktır. Bundan dolayı hazırlanılacak tatil programına zevk alınacak bir takım aktiviteleri de eklemek önemlidir. Bu aktiviteler sevilen televizyon programlarının izlenmesi, arkadaşlarla bir araya gelip ortak bir takım aktiviteler yapılması, yakınların ziyareti, hobilere daha çok zaman ayrılması şeklinde olabilir. Ancak, tüm bunları yaparken ölçülü olmak da önemlidir.

 

            Tatilde Yapılabilecek Etkinlikler… 

  • Guguk Kuşu    Zorlu PSM
  • Tepta Aydınlatma 25. yıl sergisi:GÜNDÜZ, ŞIK,GECE    İstanbul MODERN
  • Sessizlikte Diyalog    Turkcell Diyalog Müzesi Gayrettepe Metro Istasyonu

 

Özel Balkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
PSİKOLOG VE REHBER ÖĞRETMEN

DİLEK IŞIK         MÜLAYİM TOPÇU