2013-2014 TEOG TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

teog

2013-2014 TEOG TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

31 TEMMUZ-8 AĞUSTOS: Tercihlerin alınması (Saat 17.00’ye kadar)

22 AĞUSTOS: Yerleştirme sonuçlarının açıklanması 25 -28 AĞUSTOS: Nakil başvuruları alınacak

29 AĞUSTOS: Nakil işlemleri saat 19.00’da bitecek

15 EYLÜL: Okulların açılış tarihi

EYLÜL SONU: Ay sonuna kadar haftalık periyotlar halinde nakil işlemleri sürecek

Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) İlanı:

Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf Yıl Sonu Başarı Puanları ile 8’inci sınıfta girdikleri merkezi yazılı sınav puanlarından elde edilen Ortak Sınavlar puanları kullanılarak hesaplanan Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) 07 Temmuz 2014 tarihinde açıklanacak.

Tercih İşlemleri:

Tercihler öğrenci ya da veli tarafından https:e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi öğrencinin 8’inci sınıfı tamamladığı okuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden de yapılabilecek.

Bu yıl tercihlerde taban puan uygulaması kaldırıldı. Yerleştirmeye Esas Puanı ne olursa olsun 8’inci sınıfı başarı ile tamamlayan tüm öğrenciler tercih yapabilecekler.

Öğrenciler tercihlerini internet aracılığıyla 31 Temmuz – 08 Ağustos 2014 tarihleri arasında yapabilecekler.

Öğrenciler tercih ekranından önce aşağıdaki seçeneklerden birini seçecekler.

*  “Özel Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alan Bir Ortaöğretim Kurumuna Yerleştim”

*  “Özel Öğretim Kurumlarından Birine Kayıt Yaptırdım”

*  “Tercih Yapmak İstiyorum”

“Tercih Yapmak İstiyorum” seçeneğini seçen öğrenciler A ve B olmak üzere iki grupta tercih yapabilecekler.

 

Tercihler okul tercih kodlarına göre yapılacak. Öğrenciler A grubu ve okul türlerine göre olacak tercihleri içeren B grubu olmak üzere iki grupta tercih yapabilecek. A grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içerebilen 15 tercih alınacak. Öğrencilerin A grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların kodlarına göre, B grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacak.

Okul Türleri:

*  Fen Lisesi

*  Sosyal Bilimler Lisesi

*  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

*  Anadolu İmam hatip Lisesi

*  Çok Programlı Anadolu Lisesi

*  Anadolu Lisesi

Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak. Aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Elektronik ortamda tercihlerin hatasız, eksiksiz olarak e-kılavuzuna uygun doldurulması gerekiyor. Tercih listesinde öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacak. Elektronik ortamda onaylanan “Tercih Başvuru Bilgileri Formu”nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak. Bir nüshası ise imza karşılığı veliye verilecek.

Yerleştirme İşlemleri:

Yerleştirme işlemi, öğrencilerin yerleştirmeye esas puanları ve tercihleri dikkate alınarak puan üstünlüğü ve tercih esasına göre merkezi olarak yapılacak. A grubu tercihlerinden hiç birine yerleşemeyen bir öğrenci, B grubundan seçtiği okul türlerinden birine adres bilgileri kullanılarak yerleştirilecek.

  • Yerleştirme işlemi sonucu, herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirmesi yapılan tüm öğrencilerin okul kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.
  • Yerleştirme sonuçlarının ilanı ve kesin kayıtlar 22 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak.
  • Yerleştirme sonrasında boş kontenjanı olan okullara ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esaslarına göre nakil yoluyla ve merkezi olarak öğrenci alınacak.

Nakil İşlemleri:

  • 25-28 Ağustos 2014 tarihlerinde öğrencilerden nakil başvuruları alınacak ve 29 Ağustos 2014 saat 19:00’da nakil yerleştirme işlemleri tamamlanacak.
  • Nakil talebinde bulunan öğrencilerin nakilleri, açık kontenjan bulunması ve puan üstünlüğü esas alınarak sistem üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilecektir.
  • Söz konusu işlemler sonucu nakil talebi gerçekleşenler ve boş kalan kontenjanlar sistem üzerinden görülebilecek.
  • Nakil işlemleri Eylül ayı boyunca haftalık periyotlarla aynı şekilde devam edecek.

 

 

TEOG sınav sonuçları öğren. TEOG sonuçları açıklandı. TEOG tercih dönemi ne zaman başlıyor? TEOG (Temel Ortaöğretime Geçiş) sistemi. TEOG sınav sonuçları. TEOG 2014 sınav sonuçları açıklandı. TEOG puan hesaplama nasıl yapılır? TEOG lise kontenjanları belli oldu mu?