YAZ TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİ?

yaztatili

YAZ TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİ?

Sevgili öğrencimiz;

Bir öğretim yılı daha sona erdi. Uzun bir yaz tatili seni bekliyor. Bu süreyi dinlenerek, eğlenerek ve öğrenim döneminde vakit bulamadığın aktiviteleri yaparak değerlendirmenin yanı sıra kendini geliştirmeye ve gelecek öğretim dönemine hazırlanmaya da zaman ayırmalısın.

Unutmamamız gereken en önemli konu; yaz tatili demek boş zaman geçirmek, günün yarısında uyumak, günde 10 saat internette zaman öldürmek demek değildir. Yaz tatili gerçekten keyifle, dinlenerek, geleceğe hazırlanarak zamanı değerlendirmek demektir. Bu doğrultuda verimli ve de dinlenebileceğin bir yaz nasıl geçirilir, önerilerimi sizlerle paylaşacağım ;

1.Yaz Programını Hazırla

Önünde haftalar sürecek tatilin var. Ancak zamanın ne kadar hızlı geçtiğinin çoğu zaman farkına varmıyoruz. Bir bakmışsın ki uzun yaz tatilinden geri yalnızca birkaç gün kalmış. Bu sebeple tatili en iyi şekilde değerlendirmek için bir tatil programı yapmak en iyi çözüm olacaktır.

2.Yabancı Dilini Geliştir

Yalnızca okul dersleri değil; sosyal hayatın ve kariyerin için de büyük önem taşıyan yabancı dilini geliştirmek için tatil programında dilbilgisi ve kelime bilgisi çalışmalarına yer verebilirsin.

3.Ders Çalış

Özellikle okuldaki akademik başarısı düşük ve eksikleri fazla olan öğrencilerin diğer arkadaşlarına yetişmesi için tatil bulunmaz bir fırsattır. Konu yetiştirmede problemi olmayan, akademik başarısı iyi öğrenciler için ise, tatilde öğrendikleri konuların tekrarını yapmaları yerinde olacaktır.

4.Spor Yapma Alışkanlığı Edin

Spor yapmak sağlıklı bir yaşamın en temel etkenlerinden biridir.  Spor yapmayı alışkanlık haline getirmek hayatını düzenler, daha disiplinli yaşamana yardımcı olur.

Hali hazırda ilgilendiğin bir spor branşı varsa ona daha fazla zaman ayırabilirsin. Eğer yoksa merak ettiğin branşlardan birini deneyebilir ya da yüzme, yürüyüş ve koşu gibi bireysel sporlar yapmaya başlayabilirsin.

5.Kitap Oku

Okul döneminde okuyamadığın kitapları okumak için en uygun zaman yaz tatili. Merak ettiğin kitapların yanı sıra hayatının her döneminde sana yardımcı olacak Dünya ve Türk klasiklerini yaz tatilinde okuyabilirsin. Böylece üniversite sınavlarına hazırlık sürecinde, okul döneminde ve üniversitede bilmen gereken pek çok yazara ve esere hakim olabilirsin.

6.Genel Kültürünü Geliştir

Yoğun okul döneminde ilgi alanlarına ilişkin detaylı araştırma yapmaya, yeni şeyler öğrenmeye ve kendini geliştirmeye zaman ayıramayabilirsin. Yaz tatili ilgi alanlarının yanı sıra diğer bilim, sanat ve spor dallarına dair bilgi edinmek ve genel kültürünü geliştirmek için en uygun zamanlardan biridir.

Yaz tatili boyunca sergileri, müzeleri gezebilir. İzleyemediğin filmleri izleyebilirsin.

Üniversitelerin, liselerin, özel eğitim merkezlerinin ve kuruluşların düzenlediği yaz okullarına, yurtdışı çalışma kamplarına ve Avrupa Birliği projelerine katılabilirsin.

7.Teknolojiden Uzaklaş, Doğada Vakit Geçir

Yaz tatili boyunca belirli günlerde ya da belirli saatlerde teknolojiden uzak durarak doğada vakit geçirmek duyularının ve gözlem yeteneğinin gelişmesine, zihinsel ve fiziksel olarak dinlenmene yardımcı olacaktır.

8.Mesleki Deneyim Kazan

Hedeflerini belirleme aşamasında meslek seçeneklerini değerlendirmek ve sana ne kadar uygun olduklarını öğrenmek için staj yapabilir ya da yarı zamanlı çalışabilirsin.

9.Yeteneklerini Keşfet

Akıllı telefonlar, bilgisayar oyunları ve çeşitli uygulamalar artık hayatımızın bir parçası olmuş şekilde. Yaz tatili boyunca belirli zamanlarda, kendini teknolojiden uzaklaştırarak yeteneklerini keşfedecek etkinliklere zaman ayırabilirsin. Yaz tatilini el sanatları, dans ve enstrüman çalmak gibi farklı alanlarda kurslara giderek değerlendirebilirsin. Bu etkinlikler için kültür merkezlerinin açtığı sertifikalı kurslardan yararlanabilirsin.

 

  • Yaz döneminde ebeveynlere tavsiyeler;


AİLE ZAMANI


  1. Öncelikle çocuğunuzla randevulaşmanızı öneririm. Onun da kendine ait planlarının olabileceğini düşünüp, bu planlara saygı duymakta yarar var.
  2. Akşam yemeklerini özel durumlar dışında aile olarak yiyin.
  3. Birlikte tatil planı yapmak iletişiminizi güçlendirmek için çok yararlı olacaktır. Tatil planı yapamıyorsanız hafta sonlarınızı çocuğunuzla vakit geçirmeye ayırın.
  4. Aile piknikleri de aranızdaki bağı güçlendirmek için iyi bir fırsat.
  5. Şehir turlarına aile olarak katılabilirsiniz.

 

Öğrencilerimizin sağlıklı, verimli, mutlu ve keyifli bir tatil geçirerek okula dönüşlerini heyecanla bekler, tüm öğrencilerimize iyi tatiller dileriz.