ARA TATİL DÖNEMİ NEDEN ÖNEMLİ?

ara

ARA TATİL DÖNEMİ NEDEN ÖNEMLİ?

Şüphesiz ki zorlu bir süreçten geçiyoruz. Eğitim serüvenimiz bu yıl pek alışık olmadığımız uzaktan eğitim ile başladı. Ardından alınan kararlar doğrultusunda yüz yüze eğitime geçiş yapıldı. Derslere girildi, konular işlendi, ilk sınavlar bitti bile. Hatta birinci ara tatil siz sevgili öğrenciler için güzel bir mola, dinlenme zamanı olarak geldi çattı.

Peki, ara tatil dönemini nasıl geçirmeliyiz, neler yapmalıyız?

Ara tatil dönemini nasıl daha kaliteli geçirebiliriz?

Bu sorularının cevabını ara tatillerin 3 büyük bileşeni metninde, aşağıda bulabilirsiniz. Öncelikle hala etkisi altında olduğumuz korona virüs salgını devam ederken nasıl sosyalleşmemiz gerekiyor, yakından inceleyelim.

Korona virüs salgını sırasında sosyalleşmenin güvenli bir yolu var mı?

“Bu sorunun sihirli bir cevabı yok”

Bir arkadaşınızın evinde, parklarda, restoranlarda, dükkânlarda veya başka yerlerde kısacası evinizin dışında kalan herhangi bir toplanma alanından kaçınmaya özen gösterin. Uzmanlar tarafından riskli olarak değerlendirilen toplanmalar bazı insanlar için daha da kritik bir öneme sahiptir. COVID-19’a maruz kaldığınızı biliyor veya şüpheleniyorsanız, yaşlı ebeveynleriniz varsa, bağışıklık sisteminiz zayıf ve geçmişte ağır bir hastalık geçirmişseniz veya bu kriterlere uyan birsi ile görüşecekseniz alınması gereken önlemlere ekstra dikkat edin. Uygun şartlar sağlanmadıkça mümkünse riskli gruplarda yer alan kişilerle görüşmeyin.

Riskli grupta olmasanız bile korona virüs kapabilir ve yayabilirsiniz. Beraberinde ciddi sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.

Ne gibi önlemler alarak ara tatil dönemini güvenli bir şekilde geçirebiliriz?

Mümkün olduğunca evde kendinizi izole etmeye çalışın. Ara tatil dönemi için evde güvenli olabilecek eğlenme, dinlenme ve ders çalışma alanları yaratın. Dışarıda sosyalleşmek zorunda kalmanız durumda güvenli bir şekilde sosyalleşin. Güvenli bir şekilde sosyalleşmek için ise uymanız gereken önlemler;

 Maske kullanmak,
 Sık sık ellerinizi yıkamak,
 Başkalarına ne kadar yakın olduğunuzu ve ne kadar süreyle zaman geçirdiğinizin farkında olmak,
 Birlikte olduğunuz kişilerin sayısının az olmasına dikkat etmek,
 Açık havada sosyal mesafeye uygun bir şekilde sosyalleşmeye özen göstermek.

Net bir şekilde özetleyecek olursak: Kapalı alanlarda birçok kişiyle değil, bir iki kişiyle açık havada vakit geçirebilirsiniz. Fiziksel mesafeye devamlı koruyarak maske kullanmaya özen gösterin. En ufak bir ateş, yorgunluk veya öksürük belirtisi yaşarsanız evde kalın. Yiyecek veya içeceklerinizi başka kişilerle paylaşmayın. Sosyal çevrenizi sınırlayın ve olabildiğince hane halkıyla sosyalleşmeye çalışın.

ARA TATİLLLERİN 3 BÜYÜK BİLEŞENİ: DİNLENMEK, EĞLENMEK, DERS ÇALIŞMA

DİNLENMEK:
Alışkın olmadığımız bir şekilde eğitim görmenin ve pandeminin getirdiği stres, kaygı ve yorgunluk düşünülünce dinlenmek en büyük hakkınız. Ara tatilinin verimli geçirilmesi için bedenen ve ruhen dinlenmelisiniz. Ara tatil döneminde her zamankinden fazla birkaç saat uyuyabilir, çekirdek ailenizle evde zaman geçirebilir, kitap okuyabilir, sevdiğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz. Eğleneceğim ve ders çalışacağım diye 4-5 saat uyku ile ayakta kalınmamalı. İyi bir şekilde dinlenmek dönemin 2. yarısına daha hazır ve dinamik bir şekilde başlamanıza yardımcı olacaktır.
Herkesin dinlenme anlayışı farklıdır. Kendinize şu soruyu sorun;
Kendimi en çok ne zaman dinlenmiş hissediyorum?
Cevaplar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimisi için dinlenmek yaşam alanını düzenlenmek, kimisi için açık alanda hafif tempolu yürüyüşe çıkmaktır, kimisi için de kahve içip kitap okumaktır. Seçimi yapmak size kalmış. Yeter ki dinlenmiş olun, kendinize değer verin çünkü kendimizden başka evimiz yok.

EĞLENMEK:
Yoğun geçen birkaç ayın ardından kendinizi eğlence ile ödüllendirebilirsiniz. Eğlence anlayışımız şu sıralar ne yazık ki biraz farklı. Pandemi dolasıyla eğlenme aktiviteleriniz sosyal mesafeye uygun olacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sevdiğiniz bir sanatçının internetten konserini izlemek, görüntülü olarak sevdiklerinizi aramak, açık havada sosyal mesafeye uygun bir şekilde spor yapmak, yemek yapmak, 45 dakika boyunca sevdiğiniz bir diziyi izlemek, 90 dakika boyunca yaşıyormuşçasına heyecanlı bir film izlemek. Liste uzayabilir fakat eğlence işini çok da fazla uzatmamak gerek Kendinizi iyi hissettiğiniz, size ve başaklarına zarar vermeyen her aktiviteyi eğlenmek olarak değerlendirmek mümkün. Ara tatilinin tadını eğlenerek de çıkartın.

DERS ÇALIŞMAK:
Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime hala tam olarak geçilemedi. Fakat merkezi sınavlar ve yazılı sınavlar gerçekleşiyor. Bu durum bize kendi çalışma düzeninizi oluşturmanız gerektiğini gösteriyor. Birinci yazılı sınavlar istediğiniz gibi geçmemiş olabilir, bazı konuları tam olarak anlamamış olabilir, hazırlanmanız gereken bir üniversite sınavı olabilir. Şunu unutmayın konular ile ilgili eksiklerimiz olduğu sürece yeni konuları öğrenmekte zorlanırız. Öğrenilemeyen her konu da zamanla birikerek işin içinden çıkılamaz bir duruma dönüşebilir. Böyle bir olumsuz senaryo yaşamamak adına ara tatil döneminde günlük planınızda ders çalışmaya yer vermelisiniz. Bu süreçte kaynak kitapları kullanabilir, bilgisayar ve internet üzerinden öğrenme platformlarını kullanabilir, okulda ders öğretmeniniz tarafından verilen bilgileri ders çalışmak için kullanabilirsiniz.

Günlük Plan Oluşturma
İlk olarak bu dönem için hedeflerinizi ve sorumluluklarınızı inceleyin.
İkinci yazılı sınavlar ne zaman?
Üniversite sınavına kaç gün var? Şuan neredeyim?
Sizin için gerekli ve önemli olan tarihleri ve hedefleri düşünerek plan oluşturun. Haftalık programınızı oluştururken uzun vadeli hedefleriniz son tarihlerinizi unutmayın.
Erkenden bir program oluşturun: Ara dönem planınızı cuma günü veya cumartesi günü haftanın başında oluşturun. Günlerinizin her birini ayrı ayrı planlayın. Planlarınızda ne zaman uyuyacağınızı, ne zaman yemek molaları vereceğinizi ve egzersiz yapacağınızı dâhil edin.
Her gün güçlü bir başlangıç yapın: Günlük planınız veya yapılacaklar listenizdeki en önemli görevi tamamlayarak güne başlayabilirsiniz. Dinlenmek ve eğlenmek gibi kolay ve potansiyel olarak zaman alıcı olmayan aktivitelerinizi gün sonuna saklayın.
Enerjinize en iyi uyan bir programı oluşturun: En zorlayıcı ve önemli görevlerinizi, en dinamik hissettiğiniz zaman aralıklarınıza yerleştirin.
Kendinize zaman ayırın: Hobilerinize, sevdiklerinize, eğlenceye ve dinlenmeye mutlaka zaman ayırın.
Esnek olun: Ne kadar iyi plan yaparsanız yapın, hayatta beklenmedik sürprizler yaşanabilir. Planınızda zaman zaman kesintiler ve dikkat dağıtıcı şeyler olacaktır. Herhangi bir göreve düşündüğünüzden daha fazla zaman ayırabileceğiniz durumlar olabilir. Planlama yapacağınız ileriki günlerde değişiklikler yaparak, eksiklerinizi telafi edebilirsiniz.
“Hayır” demeyi öğrenin: Bazen çok şey üstleniriz, üstlenmek isteriz. Aynı gün içiresinde 2-3 faklı dizi izlemek, spor yapmak kitap okumak, arkadaşlarla vakit geçirmek, ailenizle vakit geçirmek, sosyal medyaya zaman ayırmak vs. Bir gün içerisine neler yapabileceğinizi gözden geçirin. Herhangi bir görevi tamamlamak için gerçekten zamanınız olup olmadığını düşünün. Kendinize çok fazla yüklenmeyin.
Evet diyebilmeyi de öğrenin: Bazen hayatınızdaki önemli insanlar ve aktiviteler için zaman ayırmanız gerekir. En sevdiğiniz televizyon programını izlediğiniz için veya arkadaşlarınızla biraz fazla vakit geçirdiğiniz için kendinizi suçlu hissetmeyin. Bu etkinlikleri sıkı çalışmanızın bir ödülü ve daha verimli çalışabilmeniz için yeniden şarj olmanın bir yolu olarak düşünün.
Kendinize dürüst olun: Ara tatil dönemi için haftalık/ günlük planı oluşturun. Bu planı oluştururken her gün yapacağınız aktiviteleri veya görevleri açıkça tanımlayın.
“Matematik çalış” günlük planınızda bu şekilde görev tanımlaması yapmak doğru olmayabilir. Matematikte hangi konu, ne kadar çalışmanız gerekiyor, nasıl çalışmanız gerekiyor tüm bu sorularına yanıt verecek şekilde bir görev tanımı yapmalısınız. Örneğin “45 dakikada üslü sayılarla ilgili 30 soru çözme”. Bu sayede göreviniz üzerinde çalışabilir, ölçülebilir ve ulaşılabilir bir özel görev haline dönüşecektir.

TATİL SÜRECİNİ EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRMENİZ TEMENNİLERİMLE, İYİ TATİLLER DİLİYORUM.

ARA TATİL İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ
1- 1984 / GEORGE ORWELL.
2- BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK / HARPER LEE.
3- HAYVAN ÇİFTLİĞİ / GEORGE ORWELL.
4- SİNEKLERİN TANRISI / WILLIAM GOLDING.
5- FARELER VE İNSANLAR / JOHN STEINBECK.
6- ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR / J.D. SALINGER.

Psikolog/Danışman
Aziz KARAMAN