BAĞIMLILIK YAŞAMIMIZIN HER ALANINDA

bagimlilik2

BAĞIMLILIK YAŞAMIMIZIN HER ALANINDA

Bağımlılık gün geçtikçe artan, türleri değişen, sosyal yaşantılara, sağlığa ve daha birçok duruma kötü etki edebilen bir durumdur. Peki çağımızın en büyük problemlerinden biri olan bağımlılık nedir? Bağımlılık; kişinin yaşamını kısıtlayan bir şeye aşırı bağlanma halidir. Kişinin bir eylemi veya nesneyi kontrolsüz bir şekilde kullanması veya kullanmadığı zamanlarda yoksunluk hissetmesi halidir.  Günümüzde birçok bağımlılık türüyle karşı karşıyayız. Bağımlılık dediğimizde aklımıza sadece tütün veya madde bağımlılığı değil, televizyon, telefon, bilgisayar vb. araçlarda gelmelidir. Telefon, bilgisayar, televizyon insanlık için her ne kadar yararlı olma amacıyla icat edilmiş araçlar olsalar da, günümüzde birçok çocuk, genç ve yetişkinin bu araçlara bağımlı olduğu, kişisel ve sosyal yaşantılarının önemli ölçüde zarar gördüğü görülmektedir. Bunların dışında günümüzde yeme, şans oyunları, sosyal medya gibi daha birçok bağımlılık türü de insanlık için ciddi boyutlara varabilen, tehlikeli bir hal almaktadır.

Bağımlılık, ne yazık ki her yaş gurubunda gördüğümüz ve önüne geçilmediği durumlarda kişinin kendisine ve çevresindekilere ciddi zararlar verebilecek bir durumdur. Bağımlı kişi, hayatını kısıtlar, yaşamı bir kafesin içinde gibidir. Hayatı bağımlı olduğu nesneye veya eyleme aittir. Bağımlı olduğu nesneye ulaşamadığında veya eylemi gerçekleştiremediğinde, kişide öfke kontrolünün yitimi, duygusal olarak kötü hissetme(depresyon hali), sosyal ilişkilerde zayıflama, fizyolojik ya da psikolojik sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Bu noktada bağımlılık ciddi bir hal almakta ve uzman kişiler tarafından yardım almak gerekmektedir.

Bağımlılıkla mücadelede en önemli faktör kişinin farkındalık kazanmasıdır. Bağımlı olduğunu kabul eden ve bu durumun hayatını ne boyutta etkilediğinin farkına varan kişi, bağımlılık sürecini aşabilmek için çaba sarf edecektir. Bu noktada ebeveynler, bağımlılık noktasında bilgi sahibi olmalı, çocuklarına farkındalık kazandırmalı, rol model olmalıdır. Bütün gün telefon oynayan, televizyon izleyen, sigara, alkol kullanan ailelerin çocukları da ne yazık ki bu bağımlılık türlerine daha yatkın olabilir. Aynı zamanda okulda eğitimciler de bağımlılık türleri hakkında bilgi sahibi olmalı, öğrencilere iyi anlamda örnek olmalı ve bağımlılık türleri hakkında farkındalık kazandırmalıdır. Aileler çocuklarıyla kaliteli zamanlar geçirdiklerinde, bireyler sosyal çevrelerinde sağlıklı iletişimler kurduklarında ve gerekli farkındalıkları kazandığında, bağımlılık yaşamımızın bir parçası olmaktan çıkacaktır.

Çocuklar, gençler, yetişkinler hayatlarını bağımlı olarak geçirmemek ve yaşam kalitelerini arttırmak için farklı uğraşlar edinmelidir. Birey, sosyal bir varlıktır ve toplum içerisinde ne kadar aktif olursa, kötü alışkanlıkları kazanma oranı da o kadar düşecek ve örnek bir birey olacaktır. Bunun için de bireyler çocuk yaşlarda, tiyatro, müzikal, kendilerini geliştirmeye ve tanımaya yönelik kurslar, spor faaliyetlerine  yönlendirilmelidir. Unutmayalım ki biz yetişkinler bu konuda ne kadar bilinçlenirsek ve bağımlılığı yaşamamızın bir parçası olmaktan çıkarırsak, genç nesil için olumlu örnekler oluşturacağız.

Bağımlılığın yaşamımızın bir parçası olmadığı mutlu, huzurlu bir hayat diliyorum…

                                                                                                                         

Psikolog/Rehber öğretmen
Tuğba ÖZEN