Sağlık Lisesi

SaglikLisesi

Sağlık Lisesi

Hayatta başarılı ve mutlu olmamızı sağlayan en önemli etkenlerden biridir mesleğimiz. Kişi mesleğini sevmeli, mesleğinin gereklerini hakkıyla yerine getirebilmelidir; sahip olduğu mesleki yetkinliklerini toplumun yararına kullanabileceği ortamlarda çalışabilmelidir. Bu nedenle kişinin geleceğini biçimlendiren önemli süreçlerden biri okul seçimidir.

Ülkemiz ve dünyadaki nüfus artışı nedeniyle sağlık sektörü hızla büyümektedir. Yeni açılan sağlık kurum ve kuruluşları ve açılacak olan benzeri kuruluşlarda yetişmiş sağlık elemanı açığı her geçen gün artmaktadır. Sağlık konusu geleceğin meslekleri arasında yer almaktadır.

Bölümler

TEKNİSYEN HEMŞİRE (Yardımcı Hemşire)

SAĞLIK BAKIM TEKNİSYENİ

4 yıl süreli bu programlardan mezun olanlar ( Diyaliz, Elektronörofizyoloji, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Yaşlı Bakım, Sağlık Kurumları İşletmeciliği v.b.) ön lisans programlarına Meslek Lisesi mezunlarına özel “Ek Puan Avantajından” yararlanarak girebilir, “Tekniker” ünvanı alabilirler. Alan mezunlarımız Devlet ve üniversite hastaneleri, Özel Hastaneler ve tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev alabilirler.

Balkaya Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 4 yıllık Anadolu Lisesi statüsündedir. Yabancı dil İngilizcedir. (Mesleki İngilizce ve Latince terminoloji). Sınıf mevcutları 24 kişidir. Yeni öğretim yılı için müracaat sırasına göre ve mülakatla okulumuza öğrenci kabul edilecektir. Mezunlarımız Üniversite sınavında sağlık bölümlerine ek puan avantajı yerleşebilmektedir. Ayrıca AYT sınavına girerek 4 yıllık Lisans bölümlerine de yerleşebilirler.

Eğitim

-Okulumuzda, öğrencilerimizi mesleki ve kültür derslerinde alanlarında uzman ve deneyimli branş öğretmenlerimiz yetiştirmektedir.

-Öğrenciler 9. sınıfa tüm Anadolu Liselerinde standart olan genel kültür dersleri ile başlarlar.

-10. sınıfta kültür derslerinin yanı sıra mesleki alanlarına özgü temel meslek dersleri ağırlık kazanmaya başlar.

-11. Sınıf dal derslerinin ağırlıklı olduğu yıldır.

-12. sınıfta dallarında uzmanlık dersleri görmeye ve staj çalışmalarına devam ederler.

 

 

Leave a Reply