ERGENLİK DÖNEMİNDE AİLE İÇİ İLETİŞİM

ergen

ERGENLİK DÖNEMİNDE AİLE İÇİ İLETİŞİM

Ergenlik; bireyin fiziksel, bilişsel, duygusal, sosyal yönden birçok değişimi bir arada yaşadığı dönemdir. Yaşam içerisinde sürekli olarak gelişmekte olan birey ergenlik döneminde de hızlı bir gelişim ve değişim gösterir. Bu hızlı değişim kişide bir takım duygulara, davranışlara yol açabilir ve aile, arkadaşlar, öğretmenler vb. birçok kişi ile iletişimde de değişiklikler meydana gelebilir.

Aile bireyleri ve ergen birey için zor olan bu dönem sağlıklı bir iletişimle gelişim gösterebilirse, kişi bir sonraki dönem olan, yetişkinlik dönemine de etkin ve kendine güvenli bir şekilde geçiş yapabilecektir. Burada önemli olan ergeni anlayabilmek ve ona bu karmaşık dönemde yardımcı olabilmektir. Aslında her ne kadar bağımsız olmak isteseler de ailelerinden ve yakın çevredekilerden onları anlamalarını istemekte ve onlardan yardım beklemektedirler. Ergenlik dönemindeki bireyler, yaşadıkları değişime anlam veremezler ve bu karmaşada en çok hissettikleri duygular korku ve çaresizliktir. Bu yüzden onları anlayıp doğru iletişim modelleri oluşturabilmek çok önemlidir.

Ergenlik döneminde birey kimlik arayışı içerisindedir. Dengeli bir kimliğin oluşabilmesi için süreklilik ve bütünlük, tutarlı yaşam biçimleri geliştirebilmek önemlidir. Ergen bireyin kimliğinin oluşmasında çevre de çok önemlidir. Ergenlik döneminde bireyin hızla büyüyüp gelişim göstermesi, birçok farklı duyguyu bir arada yaşamasına ve farklı davranışlar sergilemesine sebep olacaktır. Ergen bireylerin ebeveynleri bu dönemde çocukları için;

*Alıngan

*Karamsar

*Asi, hırçın, huysuz,

*Canı sıkılan

*En ufak problemleri bile büyüten

*Hayalci, gelip geçen hevesleri olan

*Heyecanlı

*Yalnız kalmak isteyen

*Bağımsız olmak isteyen ve kurallara direnen

*Dış görünüşe önem veren, saatlerce aynanın karşısında vakit geçiren

*Arkadaşlarıyla vakit geçirme isteği

*Ders çalışmaya karşı isteksiz

*İçe kapalı bir ruh hali

*Yüksek sesle konuşma ve müzik dinleme gibi bir takım duygular yaşadığını ve davranışlarda bulunduğunu dile getirmişlerdir Bunun gibi daha birçok tepkiyle karşılaşılabilecek bir döneme hazır olmak ve doğru iletişim kurabilmek aile bireyleri ve özellikle ergen bireyin gelişimi için çok önemlidir.

Ebeveynler, ergenlik dönemindeki çocuklarına nasıl davranacaklarını bilemediklerini sıklıkla dile getirirler. Bunun en önemli sebebi ergen bireyin de bu değişimi tam olarak anlayamaması, kimlik oluşturma çabasıdır. Bu yüzden aile bireyleri ve ergen birey arasında sıklıkla tartışmalar, fikir ayrılıkları yaşanabilir. Bu dönemde ebeveynlerin en çok dikkat etmeleri gereken doğru iletişim modellerini kullanmaktır. Böylece zor olan bu dönem daha sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilecektir. Aileler bu noktada bir çözüme ulaşamadıklarını ve çok zorlandıklarını düşünüyorlarsa bir uzmandan yardım almak da çok yararlı olacaktır.

Ebeveynlerin sağlıklı bir iletişim kurabilmesi için bazı öneriler;

Ergenlik dönemindeki bireye sabırlı, hoşgörülü yaklaşmak önemlidir.

İletişimde “ben dili” ni kullanmak çok önemlidir. Kişinin kendini doğru bir şekilde ifade edebilmesine ve duygularını karşı tarafa sağlıklı bir şekilde aktarabilmesine yardımcı olur.

Etkin bir dinleyici olun; çocuklarınıza karşı sabırlı ve onları anladığınızı gösterecek şekilde dinlediğinizi gösterin. İlginizi beden dilinizle de gösterebilirsiniz. Her zaman sözel bir karşılık vermeseniz bile, sessiz ama etkin bir şekilde dinleyebilmek de sağlıklı bir iletişim kurmanız için yarar sağlayacaktır. Dikkatinizi konuşulan konuya yoğunlaştırın ve birbirinizin sözünü kesmeden, gerektiğinde konuyla ilgili sorular sorun.

Çocuklarınıza karşı önyargılı olmayın.

Olumlu kabul gösterin ve gerektiğinde takdir edici, ona güven verici konuşmalar yapın. Bu durum kişiliğinin gelişimine ve özgüvenin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Empati kurun ve onu anlamaya çalışın.

Çocuğunuzun kararlarına saygı duyun ve ona bazı konularda seçim hakkı verin.

Birlikte zaman geçirmeye çalışın ancak yalnız kalmak istediğinde de bu kararına anlayış göstermeye çalışın.

Bunlar gibi daha birçok olumlu örneği kullanmak, sağlıklı iletişim kurmak ve çatışmaları en aza indirgemek için faydalı olacaktır.

Unutmayın! çocuğunuz sizlerin yansımasıdır ve önce olumlu, örnek bireyler yani iyi bir rol model olmak, çocuk yetiştirmenin temel taşıdır. Böylece çocuğunuzun iyi alışkanlıklar kazanmasına yardımcı olup, geçiş dönemlerini sağlıklı bir şekilde atlatması için engelleri ortadan kaldırmış olursunuz.

Psikolog/Rehber Öğretmen

Tuğba ÖZEN