HEDEF BELİRLEMENİN ÖNEMİ

hedefler

HEDEF BELİRLEMENİN ÖNEMİ

Gelecekten beklentileriniz nelerdir? Belki de bu soru hayatımızı şekillendiren, sıklıkla bizlere sorulan ya da kendimize sorduğumuz sorulardan bir tanesidir. Peki bu sorulara verdiğimiz yanıtlar nelerdir? Çoğu insan gelecekle ilgili olumsuz düşüncelere girmek istemez, genellikle bizi mutlu edecek hayallerimiz, beklentilerimiz vardır. Bu hayaller bizi güdüler ve gerçek hedeflere ulaşmamıza yardımcı olur. Bu noktada gelecekle ilgili beklentilerimiz, hedeflerimizi şekillendirmemizi ve belirlememizi sağlar.

Hayatımız boyunca belirlediğimiz hedefler, onlar için sarf edilen çabalar bizi biz yapar. Öğrenim görmek istediğimiz okullar, gezmek istediğimiz şehirler, ülkeler, sahip olmak istediğimiz meslekler ve daha birçoğu gelecekle ilgili hedeflerimizdendir. İnsanlar bunların ne kadarını gerçekleştirirse yaşamdan aldıkları doyum o kadar artacaktır. Bu hedefleri gerçekleştirmek için gösterdikleri çabalar ve yaşadıkları zorluklar da onların yaşama olan bağlılığını arttıracaktır. Gelecekle ilgili hiçbir hedefi olmayan insan çaba harcamaz, ne için çalıştığını veya ne için çaba sarf edeceğini bilemez, anlamsız bir şekilde yaşam içerisinde sürüklenir. Bu da insan psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Kişide depresyon, anksiyete ve daha birçok rahatsızlığa sebep olabilir.

Hedef belirlemenin hayatımız için ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Peki hedefler nasıl belirlenir? Bu da bilmemiz gereken önemli konulardan. Hedef belirlemek için, öncelikle hayattan neler beklediğimizi, ondan neler istediğimizi bilmek gerekir. Düşünülen hedefler, sadece hayallerle sınırlı kalmamalı aynı zamanda gerçekçi ve ulaşılabilir olmalıdır. Küçük küçük hedefler koyarak zaman yönetimini doğru bir şekilde planlamak gerekir, aynı zamanda hayatımızı belirleyici nitelikte temel bir hedefimiz de olmalıdır. Bu hedeflere ulaşmak için de motivasyonumuzu kaybetmeden, bıkmadan, vazgeçmeden çaba sarf etmek gerekir. İşte bu adımlar bizi hedeflerimize ulaştırır. Yaşamdan doyum almamıza, geleceğe umutla bakmamıza yardımcı olur.

Hayatınız boyunca belirli, ulaşılabilir hedeflerinizin olmasını ve bu hedeflere ulaşabilmek için de yaşam enerjinizi, motivasyonunuzu kaybetmeyip, geleceğe umutla bakmanızı dilerim…

Psikolog/Rehber Öğretmen

Tuğba ÖZEN