OKULLARA ARA VERDİĞİMİZ BU DÖNEMDE ÖĞRENCİLERİMİZE YARARLI OLABİLECEK ÖNERİLER

meb-eba

OKULLARA ARA VERDİĞİMİZ BU DÖNEMDE ÖĞRENCİLERİMİZE YARARLI OLABİLECEK ÖNERİLER

Sevgili öğrencilerim, ülkece hatta tüm dünyaca zor günlerden geçiyoruz. Televizyon, bilgisayar, tüm sosyal medya araçları her yerde tek bir konu COVID-19. Size virüsle ilgili açıklamalarda bulunmayacağım çünkü konuyla ilgili gerekli açıklamalar sıklıkla yapılıyor. Benim amacım bu zorlu süreçte değişen duygu durumunuz, okullara ara verilmesiyle birlikte ne yapacağınızı, zamanı nasıl yönetebileceğinizi bilememe ve belirsizliklerin yarattığı kaygılar noktasında sizlere yardımcı  olabilecek   bilgiler verebilmektir.

Yaşamımız boyunca bilinmezlik, belirsizlik gibi durumlar bizlerde kaygı yaratmıştır. Bunların üzerine bir de insan hayatını tehdit eden ve belli başlı kısıtlamalara sebep olan bir durum varsa bu durum beraberinde korku duygusunun da oluşmasına sebep olabilir. Bu süreçte sürekli olarak televizyon, bilgisayar, sosyal medya araçlarını kullanarak gündemi takip etmek yaşadığımız kaygı ve korku duygularının artmasına neden olabilir. Bu yüzden tüm gün değil, elimizden geldiğince belirli saat aralıklarında gündemi takip edelim ve sürekli virüs hakkında konuşup kaygılanmayalım. Günümüzün büyük bir bölümünü doğru bir zaman yönetimiyle planladığımızda hem kendimize, hem ailemize zaman ayırmış olacağız hem de yaşadığımız kaygı ve korku gibi duygulardan arınmış olacağız.

*Okullara geçici bir süre ara verilen bu dönemde ilk haftayı tatil olarak geçirdiğimizi ve dinlendiğimizi varsayıyorum. Ancak bundan sonra ki süreçte pazartesi günü itibariyle uzaktan eğitime başladığımız bir dönem olacak. Bu süreçte yapmanız gereken okula gidiyormuşçasına sorumluluklarınızı unutmadan ders takibini yapmaktır. Çünkü bu dönemi sürekli olarak bir tatil gibi düşünürsek bu süreç, vaktinizi boşa harcadığınız ve canınızın sıkıldığı, olumsuz düşüncelerin hakim olduğu bir dönem olmaktan çıkamaz.

*Ders dışı zamanlarda okula giderken sürekli olarak yakındığımız zamanın yetersizliği yerine bolca vaktimizin olduğunu düşünürsek, kendimize ve ailemize ayırabileceğimiz zaman dilimi de iyi hissetmemize yardımcı olacaktır.

*Gün içerisinde evde vücut ve nefes egzersizleri yapmak hem bedensel hem de psikolojik sağlığımıza iyi gelecektir. Düzenli beslenmek, meyve ve sebze yemeye özen göstermek de sağlığımız açısından çok önemlidir.

*Bol bol kitap okumak, film ve belgeseller izlemek de kültürel olarak kendimizi geliştirmemize ve zamanı verimli kullanmamıza katkı sağlayacaktır.

*Bu süreçte aile bireylerinin büyük çoğunluğunun evde olduğunu varsayarsak ev işlerinde bir ekip olmak, her işi anne ve babaya yüklememek, bu konuda sorumluluk almak da aile içi iletişimimize katkı sağlayacaktır.

*Ailecek yenecek yemekler, kitap okuma ve film izleme saatleri planlayabilir bu zorlu süreci hep birlikte daha kolay atlatabilirsiniz.

*Bunların dışında zamanımızı evde geçirmemiz büyük önem taşıyor. Evde kalmak sadece kendi yararımıza değil, sevdiklerimizin de yararına olabilecek en önemli konulardan bir tanesi!!

İçinde bulunduğumuz süreci tüm sevdiklerimizle sağlıklı bir şekilde atlatmayı diliyorum, kendinize çok iyi bakın ve evde kalın!!

Tuğba ÖZEN
Psikolog/Rehber Öğretmen