PANDEMİ GÜNLERİNDE HAYAT DEVAM EDİYOR

evdekal

PANDEMİ GÜNLERİNDE HAYAT DEVAM EDİYOR

Hepimiz için daha önce yaşamadığımız, farklı bir deneyim olarak adlandırabileceğimiz bir dönemden geçmekteyiz. Önce ki yazımda kaygıdan, korkudan bu sürece uyumdan bahsetmiştim. Artık sürece daha fazla uyum sağladığımızı, evde kalmanın önemini daha iyi kavradığımızı düşünüyorum. Bizler ne kadar evde kalır, dikkatli olursak yaşadığımız durumdan da etkilenme oranımız o kadar azalacaktır.

Sevgili öğrencilerim, bu süreçte sizlerin rutine devam edebilmesi çok önemli. Okula gidiyormuşçasına sabahları kalkıp uzaktan eğitim derslerine katılmak, ardından günlük tekrarları ve ödevleri yapmak sizin normal işleyişten kopmamanızı sağlayacak ve hayatınızı normalleştirecektir. Bu yüzden derslere katılım her zaman söylediğim gibi çok ama çok önemli. Bunlar dışında evde geçirebileceğiniz bolca vaktin olması sizler için çok büyük bir avantaj. Burda en çok dikkatinizi çekmek istediğim konu, rehberlik derslerinde de sıkça değindiğim gibi, bir şeyi sürekli yapmamak, tüketmemek. Günün büyük bir bölümünde bilgisayar oyunlarına vakit ayıran veya sürekli film izleyen öğrencilerim artık bunlardan sıkıldığını, bu durumun onları mutlu etmediğini ve bıkkınlık oluştuğunu dile getirmektedirler. Her zaman verdiğim örnek bir yiyeceği sürekli ve kontrolsüz bir biçimde tükettiğimizde zaman içinde ondan bıkar veya tiksinti duyarız. Bu hayatımızın birçok noktasında geçerlidir. Bu yüzden kontrollü ve belli zaman aralıklarında etkinliklerinizi planlamak sizler için çok daha sağlıklı ve verimli olacaktır.

Üniversite sınav sürecinin önemli olduğu 11 ve 12. Sınıf grubu öğrencilerim, bu süreci çok büyük avantajlara çevirebileceğinizi de sıklıkla sizlerle paylaşıyoruz. 11. Sınıf öğrencileri geçmiş dönemden eksik konuları varsa tamamlayabilir ve önümüzdeki yıla çok rahat bir şekilde adım atabilir. 12. Sınıf öğrencileri için sınavın ertelenmiş olması ve okula gitmeyerek evden çalışabiliyor olmak, okul zamanı yakındığınız vakitsizliği ortadan kaldırıyor ve hedeflerinize ulaşma noktasında sizlere büyük avantajlar sağlıyor. Hedeflerinizi düşünün ve ona odaklanın! Yapmanız gereken tek şey planlı programlı bir şekilde çalışmak ve sonrasında hayallerini kurduğunuz bölümlere, okullara gitmek.

Hayatımızda bir takım değişikliklere uyum sağladığımızdan bahsettik, bu değişiklikler okul yaşantımıza yansıdığı gibi aile yaşantımızda da bir takım değişikliklere sebep olmaktadır. Günlük hayatımızda aile bireylerinin birçoğu çalışıyor veya okulda oluyordu ancak şu an birçok aile bireyinin evde olduğunu görüyoruz. Bu da birbirimizi daha fazla görmemize ve daha fazla etkileşimde bulunmamıza sebep oluyor. Doğal olarak çatışmalar ve tartışmalar da bu süreçte daha fazla yaşanabiliyor. Bu yüzden çatışmaları en aza indirgemek, anlayışlı olmak ve gerilimi tırmandırmamak bütün aile bireyleri açısından çok önemli. Yaşadığımız sürecin zor olduğunu kabul edip, daha da zorlaştırarak stres düzeyimizi arttırmak sağlığımız açısından yararlı olmayacaktır. Günün belli bölümlerinde kendinizi dinlemek, yalnız kalabilmek, varsa kendinize ait bir odada vakit geçirmek sizi dinlendirecektir. Belli bölümlerdeyse ailecek yapılabilecek etkinlikler, yemek yeme, film izleme, sohbet etme gibi durumlar sıkılmamanızı ve birbirinize vakit ayırarak, destek olarak mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Evde kalarak sağlıklı kaldığınız günler diliyorum.

Psikolog/Rehber Öğretmen

Tuğba ÖZEN