SAĞLIKLI BİR ERGEN-YETİŞKİN İLETİŞİMİ İÇİN ÖNERİLER

anne

SAĞLIKLI BİR ERGEN-YETİŞKİN İLETİŞİMİ İÇİN ÖNERİLER

Ergenlik dönemindeki kişi kendi hayatındaki değişimlerle, ebeveynler ise ergenlikte ki çocuklarını anlamaya çalışmakla uğraşırlar. Ergenlik döneminde ebeveyn– ergen ilişkisinde iletişimi koparmamak ön koşuldur. Ergenler ile ilişkide ki en önemli unsur onları dinlemekten geçer. Yaşadıklarını, hissettiklerini aktarabilmesi için ona fırsat tanınmalıdır. Ergen sizin istediğiniz zamanda konuşmak istemeyebilir. O anda konuşmak istemiyorsa, onun konuşmak isteyeceği herhangi bir zamanda hazır olacağınızı bilmesi, ergenle iletişimde önemlidir.

Ders vermekten kaçınmakta fayda vardır. Ebeveyn kızgınlığını ve hissettiğini açık bir dille ifade etmelidir. Uzun nutuklar ergen-yetişkin iletişimi kesintiye uğratır. Konuşmalara olumlu sözcükler ile başlamak kurulacak iletişimi kolaylaştırır. Ebeveynler ergenin doğru bulmadığı davranışlardan bahsederken yaptığı olumlu davranışları da vurgulayarak konuşmayı sürdürmelidir. Ergenler dönemsel özelliklerinden dolayı çok uç fikirleri savunabilirler. Bu anne-babaları korkutmamalıdır. Bu tip fikirleri savunuyor olmaları bu davranışları gösterecekleri anlamına gelmez. Ergenin bu dönemde ihtiyaç duyduğu şey hemcinsi olan bir yetişkin ile karşılıklı olumlu bir ilişki kurması ve doğru bir özdeşim oluşturmasıdır. Bu yetişkin onu anlamaya çalışan, kendisine ve görüşlerine saygı duyan, aynı zamanda gerekli olduğunda koruyan bir birey olmalıdır. Bu dönemde özgürlüğü ön planda olan ergenin bağımsızlığı desteklenmelidir.

Yetişkinler; ergenin bu dönemdeki kaygılarını karşılayacak derecede bilgi verecek, akranları ile kıyaslamayacak, aşırı telaş göstermeyecek. Ergenlik döneminde kişinin en çok ihtiyaç duyduğu duygu bir birey olduğunu hissetmesidir. Çocuk yerine konulduğunu düşünen bir ergen hakarete uğradığını düşünür. Aksini kanıtlamak, kendini kabul ettirmek için yetişkinlere özgü davranışlar göstermeye başlar. Bu dönemde yetişkinlere düşen görev; gençlerin bağımsızlıklarını kazanma eğilimlerine saygı, anlayış ve güven göstererek onlara yardımcı olmaktır.

  • Evde huzurlu bir ortam yaratın.
  • Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin, çocuğunuzun kendisi olmasına izin verin.
  • Koşulsuz sevgi gösterin.
  • Ergenle ilgili sorunları yalnızken ve zamanında paylaşın.
  • Çocuğunuza zaman ayırın.
  • Olumlu yönlerini pekiştirin, takdir edin. Olumsuz davranışlarını uygun bir dille ifade edin, yargılamayın.

· Bu dönemde artık onun büyümekte olduğunu ve kendine sakladığı şeylerin de olabileceğini unutmayın.

 

Dilek IŞIK

Psikolog/Rehber Öğretmen