STRESİ TANIMA VE SINAV STRESİYLE BAŞ ETME

stres

STRESİ TANIMA VE SINAV STRESİYLE BAŞ ETME

Stres, vücudun her türlü isteğe ve tehdide yanıt verme halidir. Kişinin dış uyaranlarla karşılaştığında verdiği tepkilerdir. Stres yaşamamızın bir parçasıdır. Ve kişi için her zaman bir problem olarak değerlendirilmeyebilir. Stres insanı motive eden, güdüleyen bir faktör olarak da görülebilir. Ancak yönetilemeyen stres, insan yaşamında bir takım problemlere sebebiyet verebilir, kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. .

Öğrenciler için stres en fazla sınav döneminde karşılaştığımız ve öğrencilerin sıklıkla yardım istedikleri konulardan bir tanesidir.  Stres, öğrencide olumsuz duygulara, başarısızlığa sebep olabilen bir durumdur. Stresle olumlu baş edebilen öğrenci bunu yaşamında artıya dönüştürerek, sınavda başarı gösterebilecektir. Stresi çok yoğun yaşayan öğrencilerde sadece sınav anında başarısızlık değil, bunun dışında da yaşadığı her durumda başarısızlık hissi, fiziksel ve psikolojik sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.  Bu noktada öğrencinin stres düzeyi çok fazlaysa ve bu durumla baş edemiyorsa bir uzman tarafından yardım alması gerekebilir. Stresin birçok kaynağı olabilir, önemli olan sebebini bulabilmek ve olumsuz düşünce yapılarını olumluya dönüştürebilmektir.

Stres neden kaynaklanır?

Fazla hırsımızdan, olaylara, durumlara atfettiğimiz değerlerden,

Fiziksel, zihinsel, ruhsal yorgunluktan,

Aile ve çevrenin yani sosyal çevrenin beklenti düzeyinden,

Hedefi gözünde büyütmeden,

Bilgi eksikliğinden,

Verimsiz çalışmadan ve kendini yetersiz hissetmekten,

Girilecek sınavı veya yaşadığı durumu tanımamadan, kaynaklanabilir.

Stres ile baş etme yöntemleri;

Öncelikle stresi kabul etmek çok önemlidir. Onun doğal ve gerekli olduğuna inanılmalıdır.

Planlı ve etkili çalışmak çok önemlidir. Unutmayın stresin en önemli kaynaklarından bir tanesi bilgi birikiminin yetersiz olmasıdır.

Başarısız olunan derslerin veya konuların üzerine gidilmeli ve yılmadan çalışılmalıdır. Bu kendinize olan güveninizi arttıracaktır.

Hedefiniz ve bilgi düzeyiniz arasında tutarlılık olmalıdır. Gerçekçi hedefleriniz olması stres düzeyinizi de olumlu etkileyecektir.

Olumsuz düşüncelerinizi olumlularla değiştirerek, kendinize inanın.

Nefes egzersizleri ve spor yapmak stresle baş etmede olumlu sonuçlar verecektir.

Kitap okumak, müzik dinlemek yine stresle baş etmede kullanabileceğiniz olumlu yollardandır.

Unutmayın!

Stresi kontrol altına alabilmek için; stresin kaynağı bilinmeli ve ona göre bir çalışma yapılmalıdır. Stres kontrol altındayken kişiye olumlu derecede etki edecektir.

 

Psikolog/Rehber Öğretmen

Tuğba ÖZEN