TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ VE ÖNEMİ

french-test-1750x660-1

TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ VE ÖNEMİ

Sevgili öğrenciler, yaşamımızın büyük bir çoğunluğunda belirli sınavlara girip hayatımıza yön veriyoruz. Peki bu sınavlarda başarılı olmanın tek yolu ders çalışmak mı? Ne yazık ki hayır. Öğrenci ne kadar verimli çalışırsa çalışsın, test çözme sistemine alışkın değilse sınav anında istediği başarıyı elde edemeyebilir. Sınav sürecini bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Öncesinde çokça ders çalışıp hazırlanmak, tek başına yeterli olmayacaktır. Sınav sürecine psikolojik olarak hazırlanmak, test çözme tekniklerine hakim olmak, farklı soru türlerini görüp, konu eksikliklerini tamamlamak bir bütün olarak sınav sonucunu etkileyecektir. Bu yüzden de sınavda başarılı olmanın yollarından biri olan, test çözme tekniklerinden bahsetmek istiyorum.

*Öncelikle her öğrencinin belli bir tekniği, stratejisi vardır. Öğrenci, farklı deneme sınavlarına girerek bir strateji belirler. Belli bir sistemle soruları çözer. Sınav süresini, soruyu değerlendirme biçimini ayarlar. Deneme sınavları bu yüzden çok önemlidir. Öğrenci deneme yanılma yöntemiyle kendi sistemini oluşturur.

*Sınav süresini ayarlayabilmek, süreyi verimli kullanabilmek çok önemlidir. Bunun için test çözerken zamanı ayarlamak, süre tutmak yararlı olacaktır. Öğrenci sınav süresini ayarlayamıyorsa ve zaman problemi yaşıyorsa bunun sebebi; bilgilerin ezber boyutunda olması, pratiğin olmaması, konular hakkında eksikliklerin olması olabilir.

*Sınav anında; bir soruyu birden fazla kez okumak zihninizi karıştırabilir. Zaman problemi yaşamanıza sebep olabilir.

*Ana kelimelerin altını çizmek soruyu algılamanızı kolaylaştıracaktır. Soru kalıplarında olumsuz cümleleri olumlu okumak sık yapılan hatalardandır. Sorunun yanlış çözümüne sebep olabilir. Bu yüzden ana kelimeler dikkatli okunmalıdır.

*Soruyu okuduktan sonra bütün şıkları okumak, hemen cevaplamamak doğru olacaktır. Bu sorunun hatalı cevaplanma olasılığını azaltacaktır. Doğru cevabı bulamıyorsanız, yanlışları bulmaya çalışarak eleme yöntemini kullanabilirsiniz.

*Sınav anında uzun sorularla karşılaşabilirsiniz. Uzun sorular sizleri korkutmasın, içlerinde ipucu barındırabilir ve dikkatli okunması gerekir. Soru uzun diye okumadan geçmek, hatalı davranışlardan biridir.

*Paragraf sorularında, önce soruyu okumak çok önemlidir. Önce soruyu okuyup ardından paragrafı okumaya başladığınızda neyi aradığınızı bilerek okursunuz ve zaman kazanırsınız.

*Yapamadığınız soruları geçmek, çok fazla vakit harcamamak ancak soruların yanına bir işaret koyarak zaman yetmesi durumunda soruya dönmek size süre açısından fayda sağlayacaktır.

*Kodlama da soruları doğru çözebilmek kadar önemlidir. Kodlamanın tamamını sınavın sonuna bırakmak çok risklidir. Yanlış kodlama da olumsuz sonuçlarla karşılaşmanıza sebep olabilir. Bu yüzden soruyu çözdükten sonra cevap kağıdına aynı anda işaretlemek zaman kazanmanızı ve hata oranınızı azaltacaktır. Sınav sonunda mutlaka kodlamaların kontrolleri yapılmalıdır.

Sevgili öğrenciler bu bahsedilenlere dikkat etmek, sınav anında sizlere çok büyük katkılar sağlayacaktır. Deneme sınavlarında, sınav süresi boyunca sabit oturmaya alışmak bile, sınav süreci için önemli bir adımdır.

Sınavlarda başarılı olmanız dileğiyle…

Psikolog/Rehber Öğretmen
Tuğba ÖZEN