VERİMLİ DERS ÇALIŞMA (SON SINAVLAR KAPIDA!)

ders2

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA (SON SINAVLAR KAPIDA!)

Dönemin bitmesine az bir süre kala yaklaşan sınavlarla birlikte; yüksek not alma ve diploma puanına katkı sağlama veya başarı oranının düşük olduğu dersleri düzeltme isteği artmıştır. Bu durum zaman zaman öğrencilerin ne yapacaklarını, nereden başlayacaklarını bilememe ve kaygı, çaresizlik gibi bir takım duygulara sebep olabilmektedir. Böyle durumlarda öğrenci neye çalışacağını, nasıl çalışacağını, konuları nasıl yetiştireceğini bilemez. Bu konuda bir takım önerilerde bulunmanın hepinizin yararına olacağını düşünüyorum.

Öncelikle ertelemeden, ne istediğini bilerek, kararlı bir şekilde hareket etmek başlangıç için atılabilecek en büyük adımlardan bir tanesi.

Bir sonraki adım ise eksiklerini belirlemek olacaktır. Dersler ve eksik olduğunu düşündüğünüz konular netleştirilmeli. Bir rota oluşturulmalıdır. Günlük ders tekrarları da bir rutin olmalı aksatmadan yapılmalıdır.

Ardından zamanı nasıl verimli kullanmak gerektiği üzerinde durmak gerekir. Günün büyük bir bölümünde neler yapıyoruz. Zamanımızın birçoğunu ne yaparak geçiriyoruz. Ve günlük ne kadar ders çalışmalıyız bunu düşünmek gerekir. Öncelikle her öğrenci için belli bir çalışma saati ve soru sayısı yoktur. Her öğrencinin dikkat seviyesi, öğrenme stili, zamanı kullanma biçimi, konuyu algılayış biçimi ve daha birçok etken farklılık gösterir. Bu farklılıklar dikkate alınmalıdır. Buna uygun olarak bir çalışma programı oluşturulmalıdır. Verimli bir çalışma programı oluşturabilmek ve buna uyum sağlayabilmek için rehber öğretmenlerden destek alınabilir.

Sonraki adım ise çalışma ortamının düzenlenmesi ve dikkat dağıtıcı unsurların uzaklaştırılması olacaktır. Bu da ders çalışma sürecini ve verimini etkileyen unsurlardandır. Çalışma ortamı yeterli ışığa sahip olmalıdır, dikkat dağıtıcı araç gereçlerden arındırılmış, dağınıklıktan uzak ve ferah olmalıdır.

Değerli öğrenciler, yukarıda anlatılanları bir bütün olarak değerlendirip, kararlı bir şekilde uygulayabildiğinizde, başarıya ulaşmak için hiçbir engeliniz kalmayacaktır. Kendinize inanın, kararlı ve cesaretli olun.

Sınavlarınızda başarılar…

 

EBEVEYNLERE ÖNERİLER

Öğrencinin çalışma ortamını uygun bir biçimde düzenlemesi için destek olunmalıdır.

Öğrencinin ders çalışırken dikkat dağıtıcı unsurlardan(telefon, televizyon, bilgisayar vb.) uzak durması için çaba gösterilmelidir.

Öğrenciye sürekli çalışması gerektiği değil; programına uygun olarak çalışması gerektiği hatırlatılmalı ve gerekli kontroller yapılmalıdır.

Her şeyden önemlisi ona güvenmeli, destek olmalı, onu anlamalı ve yapabileceği konusunda yüreklendirmelidir. Çünkü sadece ders çalış demek ona bir yol göstermemekle birlikte, destek olmayıp, öğrenciyi daha da çaresizliğe ve ders çalışmayı reddetme durumuna itmektedir.

Psikolog/Rehber Öğretmen

Tuğba ÖZEN