YARIYIL TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİ?

yarıyıl

YARIYIL TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİ?

Okulların yarıyıl tatiline girmesi; bir dönem boyunca yeni bilgi ve beceriler kazanmış ve birçok alanda performans sergilemiş olan öğrenciler için bir soluk alma, dinlenme fırsatıdır.

Çocukların tatil algısını doğru şekilde tanımlamak, sonrasında da tatili verimli geçirmek adına planlama yapmak önemlidir. Ebeveynlerin çocuklara tatil sürecini nasıl değerlendireceği ile ilgili yaptığı yönlendirmeler, çocuğun hayatı boyunca tatil ve boş zamanlarını değerlendirme algılarına temel oluşturacaktır. Tatil, yoğun bir eğitim dönemini tamamlamış çocuğun en doğal hakkı olduğu için bu dönemi planlarken özellikle onun ilgi, ihtiyaç ve isteklerine göre planlama yapmak oldukça önemlidir. Tatilin ilk dönemini geçmiş dönemin yorgunluğunu atarak, bedenini dinlendirerek ve zihnini rahatlatarak geçirmek faydalı olacaktır.

Tatil programı oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları sizlerle paylaşmak istedik.

 

KİTAP OKUMAK

İnsanın kendini geliştirmesini sağlayacak en önemli etkinlik kitap okumaktır. Öğrenciler tatil boyunca bol bol kitap okuyacak vakte sahip olurlar. Kitap okumaya karşı ilgisi olmayan öğrencilerin kalıcı başarıları yakalaması zordur.

Ayrıca tatilde kitap okumaya başlamak kitap okuma alışkanlığına sahip olmayan öğrenciler için bu alışkanlığı kazanmaları, kitap okumanın keyfini yaşamaları açısından bulunmaz bir fırsattır. Bundan dolayı kitap okumak, iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarındandır.

 

KONU TEKRARI YAPMAK

İnsan öğrendiklerinin % 75’ini bir hafta içerisinde, % 66’sını bir gün içerisinde, % 54’ünü de bir saat içerisinde unutur. Unutmayı önlemenin en iyi yolu yapılan tekrarlardır. Özellikle geçmiş konulardan çok fazla hatası çıkan öğrenciler genel tekrara ağırlık vermelidir.

Konu eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler ise, tatilde önceliği eksik konularını tamamlamaya ayırmalıdır. Çünkü eksik bilgilerin üzerine yapılan öğrenme verimli sonuçlar vermez, yeni bilgilerin tam ve bilinçli olarak öğrenilmesini engeller. Denemeler çözmek tekrarlanan konunun pekiştirilmesinde ve soru çözme hızının arttırılmasında oldukça yarar sağlayacaktır.

 

SAĞLIK

Çocukların eğitim döneminde kurduğu uyku ve beslenme düzeninin, tatil döneminde bozulmaması önemlidir. Gece uykuya yatış, sabah uyanış saatini 1 saat ileri atmak küçük esneklikler gibi görülse de, genel olarak beslenme ve uyku düzenindeki büyük değişimler, çocuğun eğitim dönemi başladığında okula adaptasyonunu zorlaştırır. Uyku ve beslenme düzeni bozulan çocuğun bilişsel işlevleri de etkilenmekte, öğrenme gücü düşmektedir.

 

TARİHİ VE KÜLTÜREL GEZİLER YAPMAK

Tatilde yaşadığınız şehri keşfetmek, şehrinizdeki müzeleri, tarihi yerleri gezmek, turlara katılmak iyi birer fırsattır. Çocukların tarihi ve kültürel gezintiye çıkmadan önce gidilecek yerlerle ilgili araştırma yapması ve bilgi toplaması gidilecek yerlere daha ilgili olmasını sağlar. Ayrıca sinema,  gösteri, tiyatro gibi etkinliklere gitmekte iyi bir seçenektir.

 

AİLECE VAKİT GEÇİRMEK

Yarıyıl tatili, ailece kaliteli zaman geçirmek için de önemli bir fırsattır. Tüm aile bireyleri ile yapılacak geziler, aktiviteler, sevilen akrabalar ile görüşmeler çocuğun motivasyonunu arttıracaktır. Hoş bir akşam yemeği eşliğinde sohbet etmek, tüm aile fertlerinin gün ve duygu paylaşımı yapması, çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için bir fırsat yaratır. Çocuğunuza özel zamanlar oluşturmak, anne baba olarak çocuğunuz ile kurduğunuz bağı geliştirecek ve özgüveninde olumlu etkiler yaratacaktır.

Tatilinizi istekleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda planladığınızı, yeni döneme fırsatları değerlendirmiş olarak gelmenizi umuyoruz.

İyi tatiller dileriz.
DİLEK IŞIK YAZICI
PSİKOLOG/REHBER ÖĞRETMEN