YAZ TATİLİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

about-us-hero-image-t

YAZ TATİLİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

Sevgili öğrenciler, zorlu bir eğitim öğretim yılının daha sonuna geldik. Bu süreçte çok yoruldunuz, zaman zaman uykusuz kaldınız, yeri geldi istediğiniz gibi gezemediniz, kendinize çok zaman ayıramadınız. Yaz tatili tam da istediklerinizi gerçekleştirebileceğiniz, dinlenebileceğiniz, kendinize bolca vakit ayırabileceğiniz bir dönem. Ancak bu dönem ilk başta sizlere çok uzun ve hiç bitmeyecekmiş gibi gelecek bu da zamanı yönetmenizde bir takım sıkıntılara sebep olabilecektir. Sizlere tavsiyem hayatınızın her alanında zamanı doğru kullanmayı öğrenmeniz. Böylece çok daha verimli, keyifli bir tatil ve hayat yaşamanız mümkün olacaktır. Bunu da yaz başında doğru bir plan programla gerçekleştirmeniz sizlere yarar sağlayacaktır.

Yaz tatili çok uzun olmakla birlikte günün büyük bir bölümünü sadece televizyon, bilgisayar, telefon gibi teknolojik araçlara teslim etmek en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Tatil anlayışınız kendinizi hem geliştirdiğiniz hem de dinlenebildiğiniz etkinlikleri yapmak olmalıdır. Yıl içerisinde gidemediğiniz kurslara gidebilir, düzenli spor yapabilir, kitap okuyabilir, izlemek istediğiniz filmler için bir liste oluşturabilir, belgeseller izleyebilir, bulunduğunuz şehri gezebilir, müze ziyaretleri yapabilir ve genel kültürünüzü geliştirebilecek daha birçok aktivite planlayabilirsiniz. Aileleriyle okul döneminde kısıtlı vakit geçirme imkanı olan öğrenciler, yaz tatilinde aileleriyle daha fazla vakit geçirme imkanı bulabilirler. Birlikte tatil yapma, film izleme, kısa yürüyüşler, piknikler gibi ailelerine ve kendilerine iyi gelebilecek etkinlikler yapabilirler.

Öğrencilerin tatil döneminde aileleriyle zaman zaman tartıştığı noktalardan bir tanesi de ders çalışma konusudur. Bu konuda ailelere ve öğrencilere önerebileceğim en önemli şey tatil döneminde öğrencinin dinlenmesinin gerekliliğidir. Yoğun bir dönem yaşamış öğrenci yaz tatilinde gün içerisinde ufak tekrarlar yapabilir, bu durum öğrencinin gelecek sene akademik başarısına ve okul, ders uyumuna katkı sağlar. Öğrencilerin zamanı bol olduğu için de zamanı verimli kullandıkları takdirde gün içerisinde dinlenmeye, farklı aktivitelere zaman ayırmaya ve kısa ders tekrarlarına vakit ayırabilirler. Önümüzde ki yıl sınava hazırlanacak öğrenciler için ise yaz tatili biraz daha yoğun geçebilir. Onlar yazı ne kadar verimli geçirirlerse ve konu eksikliklerini ne kadar kapatırlarsa bir sonra ki yıl o kadar rahat olacaklardır.

Yaz dönemi için ebeveynlere tavsiyeler;

AİLE ZAMANI

 

  1. Öncelikle çocuğunuzla randevulaşmanızı öneririm. Onun da kendine ait planlarının olabileceğini düşünüp, bu planlara saygı duymakta yarar var.
  2. Akşam yemeklerini özel durumlar dışında ailecek yemek iletişiminiz açısından önemlidir.
  3. Birlikte tatil planı yapmak iletişiminizi güçlendirmek için çok yararlı olacaktır. Tatil planı yapamıyorsanız hafta sonlarınızı çocuğunuzla vakit geçirmeye ayırın.
  4. Ailecek yapacağınız piknikler de aranızdaki bağı güçlendirmek için iyi bir fırsat.
  5. Bulunduğunuz şehri ve kültürel yapısını ailecek keşfetmeye çalışmak da çocuğunuzun kültürel gelişimine ve aile içi ilişkilerinize büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

 

Öğrencilerimizin sağlıklı, verimli, mutlu ve keyifli bir tatil geçirerek okula dönüşlerini heyecanla bekler, tüm öğrencilerimize iyi tatiller dilerim…

Psikolog/Rehber Öğretmen
Tuğba ÖZEN