YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDA OKULA UYUM

uyum

YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDA OKULA UYUM

Yaz tatili boyunca bol bol eğlenen, istediği aktiviteye katılan öğrencilerde okulların açılma zamanının yaklaşmasıyla birlikte okula uyum sürecinde bir takım zorluklar yaşanması oldukça olağan bir durum. Uzun bir yaz tatilinin ardından okulun ilk günlerinde öğrenciler uyum noktasında sorun yaşayabilirler. Bu noktada öğrencilere bir takım önerilerde bulunmak isterim.

Yaz tatili boyunca birçok öğrenci uyku düzenine dikkat edemedi. Tatilin vermiş olduğu rahatlıkla geç yatıp geç kalkmaya alıştı. Okulun ilk günlerinde de uykuyla ilgili bu tip sıkıntılar yaşamaması açısından acilen kendine özgü bir uyku düzeni oluşturmalı. Okul başlangıç saatlerine uygun olarak, gece çok geç saatlere kalmadan yatmalı ve sabah da erken kalkmalıdır. Bu durum öğrencinin ders dinleyişinde ki verimi ve okula uyumunu arttıran en önemli faktörlerden biridir.

İkinci olarak öğrenciler tatil boyunca televizyon, bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletlerle fazlaca zaman geçirdiler. Ancak tatilin ardından okula uyum ve ders başarısı için teknolojik kaynaklara, tatilde olduğu kadar fazla zaman ayrılmamalı ve araya mesafe konmalıdır.

Yaz tatili boyunca dışarda yapabilecekleri aktivitelere daha çok zaman ayırabilen öğrencilerin, okulların başlamasıyla birlikte aktivitelere ayırabileceği zamanı da düzenlemesi gerekmektedir. Dışarda çok fazla zaman geçiren öğrenciler, okula uyum ve devam noktasında birtakım sıkıntılar yaşayabilirler. Bu sıkıntıları en aza indirgeyebilmek için de öğrencilerin planlı ve programlı bir şekilde hareket etmesinde yarar vardır.

Son olarak öğrencinin bu süreci en sıkıntısız şekilde atlatabilmesi için veli, öğretmen, öğrenci işbirliği çok önemlidir. Özellikle okula uyum noktasında problem yaşayan öğrencilerimiz rehberlik servisinden yardım isteyebilir. Ebeveynler ise bu dönemde öğrencinin okulu sevmesi için onun başarılarını takdir etmelidir. Çocuklar için en önemli şey anne babalarının kendilerini sevmeleridir. Okuldaki başarı durumu ne olursa olsun, ders başarısı ile sevginin farklı şeyler olduğu unutulmamalı ve öğrencinin de bunu hissedebilmesi gerekmektedir.

Yeni eğitim öğretim yılının hepimize mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum.

 

Psikolog/Rehber Öğretmen

Tuğba ÖZEN