YENİ SINAV SİSTEMİ

sinav2

YENİ SINAV SİSTEMİ

Değişen sistem ve belirsizlikler her zaman öğrencileri strese ve kaygı ya yönlendirir. Kaygı ve stres içerisinde yapılan çalışmalarda verimsizdir. Sınav sistemi değişmiş olabilir ama 2+2 hala 4 ediyor, “-de” hala bir bağlaç ve sınavı hala çalışan öğrenciler kazanıyor. İşte merak ettiğiniz sorularla değişen sınav sistemi.

YKS NEDİR?
Yükseköğretim Kurumları Sınavı ismi verilen ve YKS diye tanımlanan yeni model, eski sistemde Mart ayında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Haziran ayında 5 ayrı oturumda oluşan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) birleştirilmesinden oluşuyor. İlk oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT)ve ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavlarının birleşimidir.

YKS NASIL YAPILACAK?
Adaylar iki ayrı günde iki ayrı oturuma katılacaklar. İlk oturumun ismi Temel Yeterlilik Testi (TYT) olacak. Katılım tüm adaylar için zorunlu olacak. İkinci oturum ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) 4 yıllık lisans bölümleri için ölçme ve yerleştirme sınavı olacak. Dil öğrencileri tüm öğrenciler gibi cumartesi günü TYT’ ye girecek. İkinci gün sabah değil öğleden sonra yapılacak dil testi oturumuna katılmaları yeterli olacak. Ancak şansını hem dil hem diğer puan türlerinde denemek isteyen aday pazar günü 2 sınava birden girmek zorunda kalacak.

TYT PUANI 150 VE ÜZERİ OLAN ÖĞRENCİLER 2 YILLIK ÜNİVERSİTELERE (Ön Lisans Programları) BAŞVURU YAPABİLECEK.
TYT PUANI 180 VE ÜZERİ OLAN ÖĞRENCİLER 4 YILLIK ÜNİVERSİTELERE (Lisans Programları) BAŞVURU YAPABİLECEK.
TYT PUANI 150’NİN ALTINDA OLAN ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPAMAYACAKTIR.

TYT NEDİR?
Liseden mezun olmuş ve herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim alacak adayın temel yeterliliğini ölçmeyi amaçlıyor. Sınav Türkçe ve matematik ağırlıklı olacak. Sosyal ve Fen Bilimlerden de sorular yer alacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı’nda, Türkçe testindeki 40 soruya ek olarak 20 sosyal bilimler (5 coğrafya, 5 din kültürü ve ahlak bilgisi, 5 felsefe ve 5 tarih) sorusu daha eklendi. Matematik testindeki 40 soruya ek olarak da 20 fen bilimleri sorusu (6 biyoloji,7 fizik ve 7 kimya) olmak üzere TYT’ de toplam 120 soru olacak.

sinav

SINAV NE ZAMAN YAPILACAK?
Birinci oturumu Temel Yeterlilik testi 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah yapılacak. Lisans yerleştirme için gerekli ikinci oturum Alan Yeterlilik Testi ise 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah uygulanacak. Dil sınavı 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra uygulanacak.

AYT SINAVINDA KAÇ SORU VAR?
Adaylar Pazar günü sabah girecekleri ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde Türk dili ve edebiyatından 24, Tarih-1’de 10, Coğrafya-1’de ise 6 olmak üzere toplam 40 soru, matematik testinde 40 soru cevaplandıracak. Sosyal Bilimler-2 testinde Tarih-2’den 11, Coğrafya-2’den 11, felsefe grubundan (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, din kültürü ve ahlak bilgisinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru adaylara yöneltilecek. Fen Bilimleri testinde fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden 13 olmak üzere 40 soru çözecek. Pazar günü öğlen sonra yapılacak yabancı dil testinde ise adaylara 80 soru sorulacak.

150 BARAJI KALKTI MI?
Hayır. YÖK’ün geçmişte üniversiteye giriş için uyguladığı 150 puanı aynen devam ediyor. Bir öğrencinin 2 yıllık ön lisans programına katılımı için TYT sınavından yine 150 puan alma şartı var.

180 BARAJI DEĞİŞTİ Mİ?
Evet. Geçmişte 1. sınavdan 180 ve üzeri alamayan öğrenciler 2. sınava giremiyordu. Yeni sistemde 150’yi geçen öğrencinin puanının yüzde 40’ı ile ikinci sınav AYT puanının yüzde 60’ının herhangi bir puan türünde 180’i geçmesi lisans yerleştirme için yeterli. Bu durum lisans için fiili olarak 180 barajının kalkması anlamına geliyor.

2. SINAVA KATILIM ZORUNLU MU?
2. sınav 4 yıllık lisansı hedefleyen öğrenciler için katılım zorunlu. 1. sınav TYT ile 2. sınav AYT arasında birer gün fark olacak. Bu nedenle adaylar birinci sınav sonucunu öğrenmedikleri için ikinci sınava girişleri de fiilen zorunlu olacak.

2 YILLIK BANA YETER 2. SINAVA GİRECEK MİYİM?
Hayır. 2 yıllık bir ön lisans programını hedefleyen öğrenci için ikinci gün yapılacak ikinci oturum sınavına girmesi gerekmiyor. Bu öğrencilerin 150 baraj puanını alması istediği programlara yerleştirilmesi için yeterli olacak.

MÜFREDAT DIŞI SORU VAR MI?
Hayır. Geçmişte olduğu gibi yeni üniversite sınavında da tüm sorular MEB’in temel zorunlu dersleri içeren müfredat kapsamında olacak.

BARAJI GEÇMEK İÇİN KAÇ NET GEREKİR?
Bir öğrencinin TYT’ de şart olan 150 barajını geçmesi için toplam 120 sorudan 15 net doğru soru cevaplaması gerekiyor. TYT sınavında 180 barajını geçmek için ise en az 24 net doğru soru cevaplaması gerekiyor. 1. sınavdan en az 15 net doğru soru cevaplamış ve 2. sınavda herhangi bir puan türünden en az 20 net doğru soru cevaplayan adaylar da 2. Sınavdan yani AYT sınavından 180 barajını geçebilecek.

SINAV SÜRESİ ARTTI MI?
Evet. Geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda soru başına 0,81-1,68 dakika arasında değişen süreler verilmekteyken, yeni sınavda soru başına 1,125-2,25 dakika arasında süre verilecek. Adaylara birinci gün TYT sınavında toplam 120 soru için 135 dakika (2 saat 15 dakika) süre verilecek. İkinci gün AYT sınavından ise toplamda 160 soru için 180 dakika (3 saat) zaman tanınacak. Yabancı dil adayları için ise 80 soru için 120 dakika (2 saat) süre verilecek.

ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI (OBP) HESAPLAMASI DEĞİŞTİMİ?
Hayır. OBP hesaplamasında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Meslek lisesi mezunlarına geçen seneki alan odaklı ek puan uygulaması devam etmektedir.

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN?
YKS’ ye başvurular 1-21 Mart arasında yapılacak. ÖSYM tarafından, “2018 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi” duyuruldu. Buna göre, 23-24 Haziran 2018’de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları, 1 Mart-21 Mart 2018’de alınacak. Sınav sonuçları, 31 Temmuz’da açıklanacak.

KAÇ PUAN TÜRÜ VAR?
Eskiden 16 puan türü varken yeni sistemde dil puanı hariç 3 puan türü olacak. Adaylar, sayısal puan: (matematik- fen), sözel puan: (Türk Dili ve Edebiyatı-sosyal bilimler 1 ve sosyal bilimler 2), eşit ağırlık puan: (Türkçe- Sosyal bilimler 1 ve matematik).

TYT SINAVINDAN 200 PUAN VE ÜZERİ ALANLAR TERCİHLERİNİ 1 YIL SONRA YAPABİLECEK Mİ?
Adaylar TYT sınavından 200 ve üzeri puan aldıkları takdirde isterlerse bu puanlarını 1 sene sonra tercih yapmak için bekletebilirler. TYT puanını bir sene bekleten adaylar gelecek yıl sadece ikinci kısım olan AYT sınavına hazırlanıp TYT sınavına girmeden sadece AYT sınavına girebilir ve geçen seneki puanlarıyla birleştirip tercih yapabilir.

PUANLAR NASIL HESAPLANACAK?
Eski sistemde olduğu gibi yeni sistemde de puanlar 100-500 puan aralığında hesaplanacak. Adayların aldıkları puanlara Ortaöğretim Başarı Puanı geçen yıl olduğu gibi aynı yöntemle eklenecek.

15 DAKİKA KURALI KALDIRILDI MI?
Evet. Sınav başlama saati olan 10:00 ‘dan sonra öğrenci sınava alınmayacak.

YKS ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?
ÖSYM Başkanının açıklamasına göre YKS için Temel Yeterlilik Testi ile Alan Yeterlilik Testi oturumlarına girecek adaylar her oturum için 50’şer lira ödeyecek.

ÖRNEK SORU KİTAPÇIĞINA VE CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİLEK IŞIK YAZICI
Psikolog/Rehber Öğretmen