YGS’YE 1 AYDAN AZ BİR SÜRE KALA NASIL ÇALIŞMALI?

ygs

YGS’YE 1 AYDAN AZ BİR SÜRE KALA NASIL ÇALIŞMALI?

Üniversiteye giden bu yolda ilk geçeceğimiz zorlu virajın birinci ayağına YGS ( Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı)‘ye artık bir aydan kısa bir süre kaldı. Bu süreci öğrenciler ve veliler nasıl değerlendirecek ve netlerimizi bu süreçte nasıl artıracağız? Bu yazımızda bunu ele alacağız.

Öncelikli olarak kendimize  ‘YAPAMIYORUM’  telkinini değil ‘ Ben Çalışırsam Yaparım!’ telkininde bulunmalıyız.

Artık konularımızı ve konu tekrarlarımızı bitirmeliyiz. Her konu sonrası konu ile ilgili farklı tarzda kaynaklardan mutlaka soru çözmeliyiz.

Bu kalan kısa sürede farklı denemelere girerek sınav atmosferini tatmalı ve sınav heyecanını yenmeye çalışmalıyız.

Beslenme düzenimize dikkat etmeli ve 3 öğün yemeye çalışmalıyız. Unutmayın bu süreçte vücut direncini korumak çok önemli. Ayrıca uyku düzenimizden de ödün vermemeli düzen durumunu devam ettirmeye çalışmalıyız. Günlük ortalama ‘ 7 saat’ uyku bizim için yeterli olacaktır.

Bu dönemde hızımızı kesmeyerek enerjimizi doğru kullanmalıyız.  Hem doğru ve yeterli saat çalışmalı hem de stresimizi yenmek için 1-2 saat hava alarak kaygımızı azaltmalıyız.

Bu kalan sürede sizin sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek etkinlik faaliyetlerinden mümkün oldukça uzak durmalıyız (futbol, voleybol vs).

Soru çözümlerini- konu tekrarı yaparken yatarak değil, masa- sandalye (sınav düzeni) düzeninde olmalı; odanın yeterli ışık ve sıcaklıkta olmasına dikkat edilmeli ve teknolojik aletlerden ders çalışma süresince uzak durmalıyız.

Deneme ve soru çözümlerinde yanlış yaptığımız ve boş bıraktığımız soruları yuvarlak içine alarak deneme ve soru çözümü bitiminde muhakkak konunun tekrar çalışması sağlanmalı ve eksik kesinlikle giderilmelidir.

Çözdüğümüz denemeleri gerçek sınav süresi ile sınırlamalıyız. Bu dönemde kendi sınav stilimizi oturtmaya çalışmalı ve hızımızı ona göre belirlemeliyiz.

Soru ve denemelerde kendi alanımızla ilgili kısımları ilk çözmeliyiz.

Denemelerde puanın düşük olduğunu düşünüyorsanız ve bu durum sizi panik durumuna sokuyorsa unutmayın ki halen telafi edeceğimiz kritik bir dönem var. Genel tekrarlarla puanımızı yükseltebiliriz.

Kendimizi bir kıyas durumuna kesinlikle sokmamalıyız. Kıyas yaptığınız sürece başarınıza ket vurursunuz.

Ygs’ den önce ‘ Şu kadar net- puan yapmalıyım.’ gibi  kendimizi sınırlandırıcı koşullandırıcı düşünceler, sınav öncesi ve anında bizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Sınav kaygısı yaşıyorsak bu dönemde hemen bir uzmandan yardım almak gerekmektedir.

Bu sınavı kazanmak çalışmalarımız doğrultusunda ‘BİZİM ELİMİZDE!’ bunu asla unutmayın.

EBEVEYNLER NELER YAPMALI?

Sohbetlerimizi sürekli sınava ve sınav sonrası sürece bağlamamalıyız. Bu durum öğrencinin zaten var olan kaygı durumunu artıracaktır.

Ailenin gelecek planlamaları öğrencinin sınav başarısı ve üniversite tercihlerine bırakılmamalıdır.

Abartılı sevgi cümlelerinden uzak durmalı ve gerçekçi olmayan hedefler koymamalıyız.

Öğrencinin bu dönemde beslenme ve uyku düzenini takip etmeliyiz. Ve haftalık olarak ailecek beraber zaman geçirmelisiniz.

Sınavda başarılı ya da başarısız olabiliriz. Çocuğa onu sevdiğimizi ve ona güvendiğimizi her zaman onunla olduğumuzu hissettirmeliyiz.

 

Psikolojik Danışman/ Rehber Öğretmen

Mülayim TOPÇU