YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!

turkDili

YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!

Sevgili öğrenciler;  aylardır aileniz, arkadaşlarınız, öğretmenlerinizle sürekli konuştuğunuz, birçoğunuzun emek harcadığı, zor zamanlar yaşadığı süreç için sayılı günler kaldı.  Beklenen sınav, YKS(TYT-AYT) için geri sayım başladı. Bu dönemde kiminiz çok çalıştınız, yıprandığınızı düşündünüz, zaman zaman umutsuzluklara kapıldınız. Kiminizse daha rahat, kendini çok yormak istemeden sadece gelecek sınavı beklemekle yetindiniz. Ancak ne olursa olsun ileride yaşayacağınız hayatın temellerini atmaya çalıştınız. Bundan sonra geri kalan süre için pişmanlık, kaygı, üzüntü, heyecan, korku, umutsuzluk ve daha birçok olumsuz düşünceyi kafanızdan silip atmanızı öneriyorum. Bunların sınav öncesinde, sırasında ve sonrasında size bir katkısı olmayacaktır. Bakamadığınız konuların pişmanlığını duyup üzülmek yerine kalan sürede ne kadarına bakılabilir, ne kadar deneme çözülebilirle ilgilenmek faydalı olacaktır.

Sınava sayılı günler kala ne yazık ki eksik konuların hepsine bakmak için zaman yeterli olmayabilir. Bunun yerine bol deneme çözerek, çıkmış sorulara bakarak, en çok hangi konudan eksikliğinin olduğunu tespit ederek onlara zaman ayırmak faydalı olacaktır. Bazen deneme sınavı çözerken de bir soru üzerinden tüm şıkları okuyarak, konular hakkında fikir sahibi olabilir ve notlar çıkarabilirsiniz. Deneme sınavı çözerken zamanı yönetebilmek çok önemlidir, bu yüzden çözeceğiniz deneme sınavlarını gerçek bir sınavdaymış gibi süreyi ayarlayarak, ara vermeden çözmek size kolaylık sağlayacaktır.

Bu süreçte diğer zamanlara oranla kaygınızın da artması normaldir. Daha alıngan olduğunuz, çabuk sevindiğiniz ve üzüldüğünüz, ani duygu değişimleri yaşamanız normaldir. Ancak yaşadığınız bu duyguların son zamanda motivasyonunuzu düşürmesini engellemek yararlı olacaktır. Sınav anında da bu tip duyguları iyi yönetip stresi kontrol altında tutabilmek size rahatlık sağlayacaktır. Stresi kontrol altında tutabilmek ve duygu değişimlerinizi yönetebilmek adına yapabilecekleriniz; kısa yürüyüşler, nefes egzersizleri yapmak, klasik müzik dinlemek ve olumlu bir şekilde sınav anını hayal etmek, beslenme ve uyku düzeninize dikkat etmek olacaktır.

Son hafta gelip çattığında, sınava giriş belgelerini sınav gününe bırakmadan çıktısını almak

bir gece önceden sınava giriş belgesi, kimlik gibi önemli eşyaları hazırlamak çok önemlidir. Sınava nerde gireceğinizi bilmek ve önceden ziyaret etmek, son gün kaygınızı azaltır ve sınav günü yol aramak zorunda kalmazsınız. Sınavdan önce ki gün öğrencilerin, kendilerini çok yormadan aileleriyle ve sevdikleri kişilerle vakit geçirmesi, zihinlerinin rahatlamasına, kaygılarının azalmasına yardımcı olacaktır. Öğrencilerin en çok merak ettikleri sorulardan bir tanesi de son gün ders çalışmalı mıyım? sorusudur. Bu noktada her öğrencinin zihin yapısının ve algı düzeyinin farklı olduğunu belirtmek doğru olacaktır. Bu yüzden net bir şey söylemek mümkün olmasa bile sınava son bir gün kala yeni konu çalışmak öğrenciyi kaygılandırıp kafa karışıklığına sebep olabilir. Bunun yerine hatırlamadığı bir konu veya merak ettiği bir konunun notlarına bakıp hatırlatma yapılabilir. Sınava son bir gün kala beslenme ve uyku düzenine dikkat etmek çok önemlidir, sınav sabahı dinç bir şekilde uyanmak, algınızın açık olması,  çok aç veya çok tok karnına sınava girmemekte sizler için faydalı olacaktır.

Sınavınızda başarılar diliyorum…

Rehber Öğretmen
Tuğba ÖZEN